تبلیغات
عصر الکترونیک - زندگی در عصر الکترونیک
عصر الکترونیک

آرشیو موضوعی

آرشیو

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

زندگی در عصر الکترونیک

زندگی در عصر الکترونیک

این روزها به کار بردن واژه الکترونیک به دنبال هر کلمه ای ، کاملا عادی است. هرچند هنوز در کشور ما بسیاری از پروژه های الکترونیکی عملیاتی نشده و زیرساخت های لازم برای اجرای آنها فراهم نشده است ، اما دولت الکترونیک ، تجارت الکترونیک ، بانکداری الکترونیک ، شهروند الکترونیک و بسیاری از الکترونیک های دیگر واژه هایی است که حداقل به گوش آشنا هستند. دولت الکترونیکی ، پیش نیاز تحقق تجارت الکترونیکی است. از سویی دیگر شرط تحقق دولت الکترونیکی در کشور نیازمند مشارکت شهروندان الکترونیکی در این طرح است که نقش موثری را در رسیدن به اهداف موردنظر ایفا می کند. در دنیای امروز ، آدمی خسته از گشت و گذار عادی و زندگی در کلانشهرهایی مملو از آلودگی ها ، شلوغی ها ، معطلی ها و خستگی ها به دنبال مجالی است که جلوه های نشاط و سرزندگی را بازیابد.
فناوری اطلاعات و ارتباطات در فضای مجازی ، به سوی راحتی بیشتر انسان ، تعاملات و ارتباطات روان تر ، بهتر و سازنده تر در اجتماع و ارائه هرچه بهتر خدمات به شهروندان یک جامعه در حرکت است.اما حضور در فضای مجازی برای هر شهروند ایرانی نیاز به آمادگی هایی دارد که موارد آن توسط بنیاد IDCL ، با سرفصلهایی معین تحت عنوان استانداردهای شهروند الکترونیک مشخص شده است.
در واقع از چندین سال پیش دولتمردان کشور متوجه نفوذ هراسناک فناوری اطلاعات و ارتباطات در زندگی مردم شدند ، آنها دو انتخاب را پیش پای خود می دیدند: رفع و مقابله با این فناوری و فرار از پیامدهای نیک و بد آن یا منطبق ساختن شرایط کشور با واقعیت های موجود و به کارگیری جنبه های مثبت به کارگیری فناوری اطلاعات. طبیعی است که راه دوم ، منطقی تر و عاقلانه تر به نظر می رسید. به همین دلیل ، سران کشور تصمیم به گسترش کاربردهای مثبت فناوری اطلاعات و ارتباطات در میان مردم گرفتند.
در همین راستا از چند سال پیش طرح جدیدی موسوم به «توسعه کاربردی فناوری اطلاعات» یا به صورت خلاصه «تکفا» توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی که متولی طرح ریزی برنامه های کلان دولت است ، پایه گذاری شد. هدف طرح تکفا در یک بعد توسعه کاربردهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در میان کارکنان دولت و دستیابی به دولت الکترونیک و در بعد دیگر پرورش عموم جامعه برای استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات در زندگی روزمره بود.
متولیان طرح تکفا برای دستیابی به ملزومات اجرای موفق طرح با بخش خصوصی به همکاری پرداختند که از نتایج این همکاری می توان به انتشار کتابهای مختلف در زمینه مهارت های ICDL و برگزاری کلاسهای کاربری رایانه در ادارات و سازمان های دولتی و خصوصی اشاره کرد.
در کشور ما نیز از ابتدای سال ۲۰۰۵ ، مراکز آموزش مهارت های IT با هدف آموزش شهرنشینی الکترونیک ، مهارت های IT و کاربری رایانه در این مسیر قدم نهاده اند و به این ترتیب مراحل بومی سازی استاندارد شهروند الکترونیکی آغاز شده است. در حال حاضر نسخه بومی شده استاندارد شهروند الکترونیکی در حال آموزش و اجراست.
در این راستا کتاب آموزش استانداردهای شهروند الکترونیکی توسط مهندس مرتضی متواضع کارشناس آموزش IT تالیف و منتشر شده که در آموزش افراد علاقه مند به توسعه شهروندی الکترونیک نقش بسزایی داشته است. امروزه بسیاری از خدمات و سرویس های بخش دولتی و خصوصی به صورت اینترنتی ارائه می شود و در آینده ای نه چندان دور اغلب این خدمات تنها به روش الکترونیک در دسترس عموم قرار خواهد گرفت ، بنابراین مهارت های شهروند الکترونیکی پیش از هر چیز برای حضور موثر فرد در جامعه و حفظ حقوق شهروندی مورد نیاز هستند.
ضمن این که آموزش مهارت های شهروند الکترونیکی پیش نیاز کسب هر نوع تخصص حرفه ای و کارشناسی در زمینه فناوری اطلاعات و رایانه خواهد بود.
ویژگی شهروند الکترونیک
براساس استاندارد ، شهروند الکترونیک کسی است که از حداقل دانش لازم درباره مفاهیم پایه فناوری اطلاعات و ارتباطات برخوردار است ، توانایی برقراری ارتباط با اینترنت و ارسال و دریافت پیامهای الکترونیکی از طریق پست الکترونیک (Email) را دارد و همچنین اطلاعات ، خدمات ، کالاها و نرم افزارهای مورد نیاز خود را از طریق اینترنت جستجو می کند.
ضمن این که چنین فردی باید نسبت به تامین امنیت شخص و خانواده در برابر آسیبهای اینترنتی آگاهی داشته باشد و بتواند امور مختلف زندگی خود را تا حد امکان از طریق شبکه های اینترنتی انجام دهد.
به بیانی واضح تر شهروند الکترونیک کسی است که از توانایی لازم برای کار با رایانه برخوردار باشد و بتواند از اینترنت برای انجام سریعتر و موثرتر امور روزمره زندگی از قبیل برقراری ارتباط با دیگران ، خرید و فروش ، تعاملات بانکی ، استخدام ، مسافرت ، تفریح ، سرگرمی ، درمان و... استفاده کند.
امروزه در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان ، اغلب شهروندان ویژگی های یک شهروند الکترونیک را دارند و لزوم چنین تحولی در کشور ما نیز احساس می شود. پیام پنهان در استاندارد شهروند الکترونیکی این است. «بزودی اگر یک شهروند الکترونیک نباشید، اساسا شهروند به حساب نمی آیید.» بنابراین تمام کسانی که می خواهند در عصر حکمرانی اطلاعات ، زندگی موفقی داشته باشند، نیازمند فراگیری مهارت های لازم در فناوری اطلاعات هستند.
مزایای الکترونیکی بودن
شهروند الکترونیک در مقایسه با شهروند سنتی زندگی مدرن تری را تجربه می کند ، برای زندگی در عصر ارتباطات و اطلاعات اعتماد به نفس بیشتری دارد و با توانایی بیشتری از حقوق شهروندی خود دفاع می کند. صرفه جویی در وقت و هزینه ها با توجه به انجام بسیاری از کارها بدون نیاز به خروج از منزل یا محل کار و همچنین کاهش هزینه های تردد شهری و بین شهری از دیگر مزایای شهروند الکترونیک است. فراگیری مهارت های شهروند الکترونیکی ، توانایی استفاده از فناوری های ارتباطی نوین را در شهروندان افزایش می دهد و به این ترتیب آنها را برای استفاده از تسهیلات و خدمات دولت الکترونیک آماده می سازد.
کاهش خطرات ناشی از ترددهای زاید درون شهری و برون شهری از قبیل تصادفات رانندگی ، سرقت و...، توانایی کنترل منطقی دسترسی فرزندان به اینترنت ، کاهش ترافیک و به تبع آن آلودگی هوا و توانایی انجام خریدهای راحت تر و بهتر از دیگر تسهیلاتی است که با تحقق دولت الکترونیک و شهروند الکترونیک به آن دست خواهید یافت.
سازمان ها و نهادهای مسوول
در کشور ما زیربنایی ترین و اساسی ترین پایه ها در آموزش شهروند الکترونیک از وضعیت چندان مطلوبی برخوردار نیست و هنوز فرهنگسازی و اطلاع رسانی کافی و مناسبی در این خصوص انجام نشده است. عدم توجه لازم برای آموزش مهارت های رایانه در نظام آموزشی کشور را می توان علت اصلی این ضعف بزرگ برشمرد. شهروند الکترونیک عبارت بسیار زیبایی است. اما در جایی که شهروندان آن ذهنیتی از الکترونیکی شدن و کاربرد این عبارات در زندگی خود ندارند، قطعا شهر و شهروند الکترونیکی وجود خارجی نخواهد داشت. بخش بزرگی از بار این مسوولیت به عهده نهادهای آموزشی و تربیتی است که شاید بتوان مدارس را در صدر آنها قرار داد. با توجه به این که مدرسه اولین جایی است که فرد در آن زندگی اجتماعی را تجربه می کند ، می بایست توجه بیشتری به آن معطوف داشت براساس بررسی های به عمل آمده آموزش رفتار شهروندی یکی از مهمترین ، آموزش هایی است که با توجه به مولفه های امروز جهان در عصر ارتباطات ، بیش از هر آموزش دیگری نیاز به آن احساس می شود.

 

 

                                    

livejasmin private hack
جمعه 4 اسفند 1396 04:39 ق.ظ
hey there and thank you for your info – I have definitely picked
up something new from right here. I did however expertise several technical
issues using this website, since I experienced to reload the website a lot of
times previous to I could get it to load correctly.
I had been wondering if your web hosting is OK?

Not that I'm complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google
and could damage your high quality score if ads and marketing with Adwords.
Well I'm adding this RSS to my e-mail and could look out for a lot more of your respective interesting content.

Ensure that you update this again very soon.
cannabis
پنجشنبه 3 اسفند 1396 07:35 ب.ظ
هی این اولین بازدید من در وبلاگ شماست! ما یک تیم از داوطلبان هستیم و یک ابتکار جدید را در جامعه ای که در همان طاقچه قرار دارد آغاز می کنیم.
وبلاگ شما به ما اطلاعات ارزشمندی برای کار بر روی داده است. تو کار شگفت انگیزی انجام دادی.
فروش یو پی اس
شنبه 21 بهمن 1396 09:45 ب.ظ
با تشکر از مطلب خوبتون
cam4 hack 2016 español
سه شنبه 21 آذر 1396 11:29 ب.ظ
من اغلب وبلاگ می کنم و واقعا از مطالب شما تشکر می کنم. این مقاله بزرگ واقعا مورد علاقه من است.
من یادداشت خود را از سایت خود می گیرم و همچنان در حال بررسی جدید هستم
اطلاعات در مورد یک بار در هفته. من برای شما انتخاب کردم
خوراک RSS نیز هست
Lanny
جمعه 17 آذر 1396 02:39 ق.ظ
Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this post and also
the rest of the website is really good.
imvu credits
پنجشنبه 16 آذر 1396 02:14 ق.ظ
من این پاراگراف را به طور کامل درباره مقایسه اکثر فن آوری های پیشرفته و قدیمی تر خواندم، این مقاله شگفت انگیز است.
std testing cost
پنجشنبه 18 آبان 1396 10:11 ب.ظ
این بسیار جذاب است، شما یک وبلاگ نویس بیش از حد حرفه ای هستید.

من به خوراک خود پیوستم و منتظر است تا از پست عالی خودم استفاده کنم.

علاوه بر این، وب سایت شما را در شبکه های اجتماعی من به اشتراک گذاشته ام
best psychic medium
یکشنبه 14 آبان 1396 02:25 ق.ظ
Hi, i think that i saw you visited my weblog thus i came to “return the favor”.I am attempting to find things
to improve my website!I suppose its ok to use a few of your ideas!!
best psychic medium reading
یکشنبه 14 آبان 1396 01:19 ق.ظ
وقتی که من در اصل اظهار نظر کردم، بر روی "اطلاع از من وقتی نظر جدیدی اضافه شده است" را کلیک کنید و گزینه را انتخاب کنید
حالا هر بار یک نظر اضافه شده من چندین ایمیل با همان نظر دریافت کردم.
آیا راهی وجود دارد که بتوانید مرا از این سرویس حذف کنید؟ خیلی ممنون
best medicare supplement plans
یکشنبه 14 آبان 1396 01:03 ق.ظ
من حتی نمی دانم که چطور به اینجا رسیدم، اما
فکر کردم این پست عالی بود من نمی دانم شما چه کسی هستید، اما مطمئنا اگر به گذشته نیازی نداشته باشید، به یک وبلاگ نویس معروف می روید؛) شادباش!
chaturbate currency hack
دوشنبه 8 آبان 1396 11:46 ب.ظ
با درود! این اولین نظر من اینجاست، بنابراین من
فقط می خواستم فریاد بزنم و بگم واقعا لذت بردم
خواندن مقالات شما. آیا می توانید سایر وبلاگ ها / وب سایت ها / انجمن ها را توصیه کنید
که بر سر موضوعات مشابهی قرار دارند؟ متشکرم!
clash royale cheat
دوشنبه 8 آبان 1396 10:30 ب.ظ
I think that what you posted made a lot of sense. But, what about
this? what if you were to write a killer headline? I am not suggesting
your content isn't solid., but what if you added a post title that makes people desire more?
I mean عصر الکترونیک - زندگی در عصر الکترونیک
is kinda plain. You could glance at Yahoo's home page and see how they create article
headlines to get viewers to click. You might add a video or a related pic or two to grab readers interested about what you've got
to say. Just my opinion, it might make your posts a little bit more interesting.
real psychic readings
دوشنبه 8 آبان 1396 08:04 ب.ظ
امروز بیش از سه ساعت در اینترنت گشت و گذار میکنم، اما من هرگز مقاله ای جالب مانند شما پیدا نکردم.
برای من خیلی ارزش دارد به نظر من، اگر همه
صاحبان سایت و وبلاگ نویسان محتوا را خوب انجام دادند، وب بسیار زیاد خواهد بود
مفید تر از همیشه قبل از.
std testing near me
دوشنبه 8 آبان 1396 07:10 ب.ظ
هنگامی که کسی پاراگراف را می نویسد، او یک برنامه کاربر در مغز خود را حفظ می کند که چگونه کاربر می تواند آن را بداند.
به همین دلیل است که این پاراگراف کامل است. با تشکر!
phone psychic reading
دوشنبه 8 آبان 1396 04:53 ب.ظ
متشکرم برای ارسال شگفت انگیز شما! من قطعا
لذت بردن از خواندن آن، شما یک نویسنده عالی هستید. من به یاد داشته باشید وبلاگ خود را به طور قطع و نشانه گذاری کنید
آینده در آینده خواهد بود. من می خواهم شما را تشویق کنم
کار بزرگ خود را ادامه دهید، آخر هفته خوبی داشته باشید!
cheap psychic readings
دوشنبه 8 آبان 1396 03:27 ب.ظ
هر آخر هفته من برای بازدید از این وبسایت برای پرداختن به این موضوع استفاده کردم
دلیل اینکه من لذت می برم، به این دلیل که این ترکیبات وب سایت است
واقعا خنده داره.
local std testing
دوشنبه 8 آبان 1396 03:01 ب.ظ
سلام! من خیلی دوست دارم نوشتن شما را بکنم! به ما بپیوند
در مورد مقاله خود در مورد AOL بیشتر تماس بگیرید؟
برای حل مشکل من به یک متخصص در این زمینه نیاز دارم.
شاید تو باشی! نگاهی به آینده برای شما به ارمغان می آورد.
cheap phone psychics
دوشنبه 8 آبان 1396 02:44 ب.ظ
این پایان روز من است، جز قبل از پایان من خواندن
این پست قابل توجهی برای بهبود دانش من است.
confidential std test
دوشنبه 8 آبان 1396 01:24 ب.ظ
اگر بعضی از افراد بعد از بررسی دیدگاه کارشناسانه درباره وبلاگ نویسی می کنند، من پیشنهاد می کنم او را برای بازدید از این صفحه وب، حفظ کنید
کار
myfreecam token generator
یکشنبه 30 مهر 1396 12:55 ق.ظ
Hi I am so grateful I found your web site, I really found you by
mistake, while I was researching on Askjeeve for something else, Regardless
I am here now and would just like to say many thanks for a fantastic post and a all
round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the minute but I have saved it
and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to
read a lot more, Please do keep up the superb work.
real psychic readings
چهارشنبه 19 مهر 1396 09:05 ب.ظ
این مقاله در واقع یک دلپذیر است که به وب کمک می کند
افرادی که مایل به وبلاگ نویسی هستند.
chaturbatefreetokenshack.com
دوشنبه 13 شهریور 1396 02:42 ب.ظ
If some one wants to be updated with hottest technologies therefore he must be pay a quick visit this website and be up to date daily.
What is limb lengthening surgery?
شنبه 14 مرداد 1396 12:18 ب.ظ
I have been browsing online more than 3 hours today, yet
I never found any interesting article like yours. It's pretty
worth enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content as you did,
the net will be much more useful than ever before.
marvellamarschke.hatenablog.com
جمعه 13 مرداد 1396 03:20 ب.ظ
Hi! I'm at work surfing around your blog from my new iphone 4!
Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!
Keep up the superb work!
Foot Problems
یکشنبه 8 مرداد 1396 01:30 ق.ظ
Your style is unique in comparison to other folks I have read stuff
from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this
site.
What do you do for a sore Achilles tendon?
یکشنبه 8 مرداد 1396 12:37 ق.ظ
Great delivery. Great arguments. Keep up the great spirit.
Can Pilates make you look taller?
شنبه 7 مرداد 1396 10:01 ق.ظ
Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading?
I'm trying to determine if its a problem on my end or if
it's the blog. Any responses would be greatly appreciated.
How do you get Achilles tendonitis?
شنبه 7 مرداد 1396 08:46 ق.ظ
I am really enjoying the theme/design of your weblog.
Do you ever run into any browser compatibility issues? A few of my blog audience have complained about my blog not
operating correctly in Explorer but looks great in Firefox.

Do you have any suggestions to help fix this issue?
How long do you grow during puberty?
شنبه 7 مرداد 1396 08:28 ق.ظ
At this moment I am ready to do my breakfast, after having my breakfast coming yet again to read additional news.
Where are the femur tibia and fibula?
شنبه 7 مرداد 1396 08:26 ق.ظ
Hello! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are
you using for this website? I'm getting sick and tired of Wordpress because I've
had problems with hackers and I'm looking at alternatives for another platform.
I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : محمد معین صفایی

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان